ادکلن چیست؟

اُدْکُلُن یا اُدُکُلُن یا اُدوکُلُن (eau de Cologne)‏ یک کلمه فرانسوی است که در کلن آلمان به وجود آمده ‌است. این کلمه به خاستگاه این آب خوشبو اشاره دارد. ادوکلن عطر روح مرکبات راه اندازی شده است که در کلن آلمان در سال  1709برای اولین بار توسط جیووانی ماریا فارینا ترکیب شد. به عطرهایی که در ترکیبشان ۲ تا ۵ درصد پرفیوم استفاده می‌شود، از لحاظ فنی ادکلن می‌گویند. در ترکیبات ادکلن معمولا 70 تا 90 درصد از الکل استفاده شده است. ادکلن تشکیل شده توسط فارینا به عنوان یک عطر مورد استفاده قرار گرفت و خانواده های سلطنتی اروپا می توانستند مورد استفاده قرار دهند ه دلیل قیمت بالایی که این معجون شگفت انگیز داشت.

رایحه مطبوعی که در هوا پراکنده شده و قابل استشمام است را ادکلن می نمامند. ادکلن ها از پرطرفدار و معرف ترین رایحه ها بوده که از اسانس های روغنی، ترکیبات ادکلن و نگه دارنده و الکل تشکیل شده است. روغن و اسانس ها از تقطیر گلها، گیاهان، سبزیجات و علف ها به دست آمده که با ترکیب آنها رایحه های رویایی و شگفت انگیزی به دست می آید.

مواد شیمیایی نیز در ترکیبات ادکلن وجود داشته و وظیفه ترکیب ادکلن ها را ثابت نگه دارنده ها به عهده دارند. ثابت نگه دارنده ها شامل عنبر، بلسان (درخت گل حنا )، شیره غدد بودار آهو یا مشک بوده که بویی ملایم و بی نظیر داشته و میزان ماندگازی ادکلن ها بسته به میزان الکل افزوده متفاوت می باشد.

دسترسی سریع

انواع ادکلن

ادکلن تشکیل شده از 70 تا 90 درصد الکل طبیعی و اسانس ها میباشد که میزان درصد الکل و اسانس اصطلاحات متفاوتی را به ادکلن می دهد که به اختصار به آنها میپردازیم.

پرفیوم (Perfume)

پرفیوم ها بهترین و ماندگارترین نوع ادکلن بوده که 22 تا 40 درصد آن اسانس های روغنی بوده به همین دلیل گرانترین نوع عطر میباشد و ماندگاری تا 9 ساعت دارند.

ادو پرفیوم (Eau de perfume)

ادوپرفیوم ها رتبه دوم در عطر ها هستند که تشکیل شده از 15 تا 21 درصد اسانس بوده و ماندگاری متوسط به بالایی داشته و برخی از آنها تا 6 ساعت ماندگار هستند.

ادوتویلت (Eau de toilette)

یکی دیگر از انواع ادکلن ها ادوتویلت بوده که از از 6 تا 14 درصد اسانس روغنی تشکیل شده است و یکی از پرطرفدارترین انواع ادکلن میباشد. ادوتویلت ها ماندگاری 5 ساعته داشته که البته به حد زیادی به نوع رایحه و طبع عطر نیز بستگی دارد.

ادکلن (Eau de Cologne)

ادکلن ها تشکیل شده از 1 تا 5 درصد اسانس بوده و بیشترین اجزای تشکیل دهنده آنها الکل طبیعی میباشد و عطر هایی مقرون به صرفه هستند. به همین دلیل ماندگاری کمتری نسبت به دیگر انواع ادکلن داشته و تا 3 ساعت ماندگار هستند.

اوفرش (Eau Fraiche)

اوفرش ها شباهت زیادی از نظر ماندگاری به ادکلن ها داشته با این تفاوت که به جای الکل در ادکلن ها بیشترین مقدار آنها را آب تشکیل داده و رایحه های مطبوعی برای افرادی است که پوست حساسی دارند.

خرید عطر براساس موقعیت

عطرها امضای شخصی هر فردی هستند و تعریف کننده کاراکترتان میباشد به همین دلیل باید به زمان و مکان استفاده از آن توجه داشته باشید.

شغل

مثلا شما عطری که برای سرکار استفاده می کنید باید ملایم و صمیمی باشد و نمیتوانید همان عطری را که برای مهمانی استفاده میکنید را در این محیط استفاده نمایید. عطر و رایحه های تند، تلخ و گرم مناسب سرکار نیست مخصوصا شغل هایی که با ارباب رجوع در ارتباط هستند که موجب میشود در برخورد اول تند و خشن نباشد.

میهمانی

نوع عطر باید متناسب با مهمانی باشد. عطر هم مانند لباس باید باشد. مثلا عطر گرم زمانی که لباس رسمی میپوشید و در جلسات کاری هستید موضع پیش آمده را به شکلی محکم مشخص می نماید. در میهمانی های دوستانه و صمیممی میتوانید از عطر ملایم و خنک استفاده نمایید. رایحه های  تلخ نشان دهنده ، قدرت و غرور هستند. برای میهمانی هایی که در فضای باز برگذار میشوند عطر تلخ و گرم انتخابی مناسب تر هستند، زیرا این عطر در فضا پخش شده و ملایم خواهد شد.

سن

یکی از ویژگی های که در انتخاب عطر باید در نظر داشته باشید سن میباشد. سن پیشنهادی برای عطر بر روی شیشه های عطر درج میشود که بهتر است قبل از خرید ب آن توجه داشته باشید و متناسب با سن تان عطر مناسب را انتخاب نمایید. عطرهای با رایحه های  ملایم، خنک، میوه ای، برگی و گلی مناسب برای جوان تر ها و سنین پایین بوده در حالی که رایحه های ادویه و چوب برای سن بالا مناسب تر است.

معرفی چند ادکلن معروف

ادکلن اوری وان کریش لامیس

یکی از پرطرفدارترین نوع ادکلن بوده که مناسب برای استفاده بانوان و آقایان میباشد. این ادکلن رایحه ملایمی داشته و مناسب برای فصول گرم سال میباشد.

ادکلن مردانه لالیک  White

این ادکلن محصول فرانسه بوده و ادکلنی پرطرفدار بین آقایان میباشد. رایحه ی این عطر تند و خنک بوده و مناسب برای آقایان سخت پسند در فصول بهار و تابستان است.

ادکلن زنانه ایوس د سیستل اینسیدنس

این ادکلن طراحی زیبایی داشته و مناسب برای بانوان سخت پسندی است که میخواهند در همه حال خاص به نظر برسند. رایحه ی این ادکلن گرم و شیرین بوده که مناسب برای فصول سرد و خنک میباشد و با رایحه ای که دارد غرور و قدرت بانوان را به نمایش می گذارد.

ادکلن اورینتال مدل دابل وایت

یکی از ادکلن های پرفروش در فروشگاه اینترنتی زیوا اورینتال دایت بوده که محصول برند جی پارلیس است. این ادکلن رایحه ای تلخ و گرم داشته و مناسب برای فصول معتدل میباشد. ادکلن اورینتال وایت مناسب آقایان بوده که میتوانند در جلسات رسمی و مهمانی های خاص از آن استفاده نمایند.